Jak prawidłowo przykleić styropian za pomocą kleju cementowego i poliuretanowego?

Klej cementowy

Jeżeli mamy do czynienia z równym podłożem, specjalne kleje do styropianu lub kleje uniwersalne należy nałożyć na płytę styropianową cienką warstwą. Następnie należy go równomiernie rozprowadzić za pomocą zębatej pacy, której zęby powinny mieć wielkość 10 - 12 mm (rys. a).

Wybierając inne zaprawy klejowe do styropianu należy rozprowadzić je po obwodzie płyty styropianowej, pamiętając, aby zostawić około 5 cm odległości od krawędzi. Dodatkowo trzeba nałożyć punktowo, równomiernie od 3 do 6 placków (rys. b). Zaprawa w tym wypadku powinna pokrywać około 40% płyty styropianowej.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie płyty styropianowej do podłoża i lekkie je dociśnięcie. Jeżeli jest to kolejna płyta, należy dopasować ją tak, aby pasowała do uprzednio naklejonych. Należy przy tym pamiętać, że kolejne rzędy przyklejanych płyt styropianowych powinny być przesunięte względem poprzednich, tak, aby pionowe łączenia mijały się ze sobą (przesunięcie powinno wynosić co minimum 15 cm). Ocieplenie należy rozpocząć od dołu elewacji. Aby ułatwić sobie pracę, a także prawidłowo wypoziomować pierwszą warstwę styropianu, warto zastosować listwy startowe (choć nie są wymagane).

Klej poliuretanowy

Decydując się na przyklejenie płyt styropianowych za pomocą kleju poliuretanowego, produkt należy nakładać w sposób, jaki pokazano na poniższych rysunkach - w kształcie litery “S” (rys. a) lub pionowo w równych odstępach (rys. b):

Warto mieć na uwadze, że czas wiązania zaprawy klejowej poliuretanowej jest niezwykle krótki - wynosi maksymalnie 5 minut. Co więcej, jeśli powietrze i podłoże są bardzo wilgotne, jest on jeszcze krótszy. Oznacza to, że postęp prac będzie znacznie szybszy, niż w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowej.

Nie można jednak zapominać o tym, że choć szybko wiąże, klej poliuretanowy także powinien dobrze związać, dlatego dalsze prace, takie jak:

  • ewentualne kołkowanie,
  • szlifowanie styropianu,
  • wykonanie warstwy zbrojonej siatką,

powinno się rozpocząć nie wcześniej, niż po około dwóch dniach od zakończenia mocowania styropianu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel