Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak kleić styropian fasadowy?

2019-12-04
Jak kleić styropian fasadowy?

Aby mieć pewność, że w budynku, który powstaje, będzie panował sprzyjający klimat, jak również, że koszty ogrzewania i klimatyzowania będą znacznie niższe, należy prawidłowo zabezpieczyć budynek. Najczęściej stosowaną formą ocieplenia jest obecnie styropian. Przyglądając się całemu procesowi, warto mieć na uwadze, że składa się on z kilku etapów. Jednym z nich jest montaż materiału izolacyjnego, wybranego przez inwestora.

Aby mieć pewność, że styropian da odpowiednią izolację, musi zostać odpowiednio zamontowany. Odpowiadając na pytanie - jak kleić styropian fasadowy - dobrze jest mieć na uwadze, że ten proces także trzeba podzielić na kilka etapów. Warto je poznać, ponieważ ta wiedza sprawi, że można będzie sprawdzić, czy ekipa budowlana prawidłowo ociepla budynek.

styropian, styropian fasadowy

Po pierwsze - odpowiedni dobór komponentów

Choć mogłoby się wydawać, że pierwszym z kroków jest odpowiednie przygotowanie ścian, nie do końca jest to prawda. Dla niektórych pierwszą z decyzji, jaką należy podjąć, jest wybór odpowiednich produktów, które będą zastosowane. Co ważne, należy przy tym pamiętać, aby cały system był spójny. Nawet jeśli inwestor otrzyma informację, że styropian i tynk ma być w systemie firmy X, warto mieć na uwadze, że każdy producent ma kilka produktów tego samego rodzaju, co oznacza, że trzeba wybrać określone typy gruntu, kleju, styropianu, a także siatki, zaprawy, tynku, czy farby fasadowej. Tylko wtedy można mieć pewność, że całość będzie ze sobą współgrać.

Po drugie - odpowiednie przygotowanie podłoża

Mając zamówiony odpowiedni system, można przejść do przygotowania ścian. Przede wszystkim muszą być równe i suche. Co więcej, ściany muszą być czyste. Oznacza to, że trzeba sprawdzić, czy nie ma na nich odpadającej zaprawy lub innych ubytków, które będą miały znaczący wpływ na końcowy efekt.

Zanim zacznie się kleić styropian, należy go odpowiednio zagruntować. Działanie to pozwoli na lepszą przyczepność styropianu, jak również brak pylenia ścian. Ważne jest to, aby po nałożeniu gruntu odczekać minimum 24 godziny. Czas ten pozwoli wyschnąć ścianom.

styropian, styropian fasadowy

Po trzecie - właściwy montaż styropianu

Kiedy ściany pomalowane gruntem wyschną, można przystąpić do montażu styropianu. Zanim jednak zacznie się właściwy montaż, warto sprawdzić przyczepność produktu, montując w różnych częściach budynku kawałki produktu.

Chcąc prawidłowo zamontować styropian, warto robić to w temperaturze nie mniejszej niż +5 stopni i nie większej niż +25 stopni Celsjusza. Ważne jest również prawidłowe przygotowanie zaprawy. Tutaj należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Co więcej, należy ją odpowiednio wymieszać. Najlepiej zrobić to przy użyciu wiertarki ze specjalnym mieszadłem. Mieszać trzeba tak długo, póki nie uzyska się jednolitej konsystencji.

Kiedy masa będzie gotowa, można przystąpić do klejenia styropianu. Przygotowany klej należy nałożyć na płytę styropianu. Tutaj są dwie możliwości - można zastosować metodę obwodowo-punktową, gdzie klej nakłada się zarówno na obrzeża płyty, jak i punktowo na jej środek. Kolejną metodą jest nakładanie zaprawy na całą płytę. Tutaj przydaje się paca zębata, która tworzy na styropianie charakterystyczne ząbki.

Podczas przyklejania płyty do muru, należy stosować się do określonych zasad, do których należą:

  1. Przyklejanie płyt powinno odbywać się na ‘mijankę”, nawet na krawędziach budynku;
  2. Po przyklejeniu każdej płyty, należy zweryfikować jej poziom przy użyciu poziomicy;
  3. Nie wolno łączyć krawędzi płyt przy otworach okienno-drzwiowych. Te powinny być obrabiane przy użyciu jednej, całej płyty.

Po czwarte - odpowiednie wykończenie

Po przyklejeniu wszystkich płyt należy je odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu używa się specjalnej pianki, której nadmiar po wyschnięciu należy usunąć. Teraz przyszedł czas na przeszlifowanie powierzchni, nałożenie siatki i zaciągnięcie całości odpowiednim tynkiem.

Przy pracach wykończeniowych dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy w projekcie została określona potrzeba użycia kołków mocujących, czy nie.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-25
Ok
pixel