Czym kierować się przy wyborze młotowiertarki?

Spis treści

Wybór odpowiedniej młotowiertarki zawsze przysparza przyszłym użytkownikom wiele problemów. W dzisiejszych czasach wybór jest na tyle duży, że prawie każdy z użytkowników znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Podstawowym pytaniem jakie powinien zadać sobie kupujący jest to, czy sprzęt będzie użytkowanyw zaciszu domowym, czy profesjonalnie na budowie, podczas remontów. Produkty przeznaczone dla użytkowników domowych, z reguły są nieco tańsze i mają nieco gorsze parametry (w zupełności sprawdzają się podczas prac domowych ). Produkty profesjonalne adresowane są na budowy, dla użytkowników, którzy zawodowo zajmują się tematyką budowlaną i dla których niezawodność, wysoka jakość podzespołów oraz wysokie parametry techniczne rekompensują nieco wyższą cenę zakupu. Doskonałym przykładem jest porównanie dwóch modeli młotowiertarek firmy DeWALT oraz Black & Decker.

 

 

Na powyższym wykresie przedstawiono zależność ceny do mocy młotowiertarek. Jak widać ceny dwóch artykułów znacząco się różnią natomiast moc urządzeń wygląda bardzo podobnie. Kolejny wykres wyjaśni skąd biorą się takie różnice.

 

 

Wykres przedstawiony powyżej w najlepszy sposób ukazuje różnice pomiędzy młotowiertarkami. Otóż najważniejszym parametrem określającym wartość użytkową młotowiertarki to energia udaru, która liczona jest w J. Elektronarzędzia, o których mowa powyżej, osiągają w swoim zakresie wagowym energię udaru do 3,5 J. Jak widać profesjonalna a zarazem droższa młotowiertarka zbliżasię do maksymalnego pułapu, gdzie tańsza odmiana ledwie przekracza połowę maksymalnej wartości. Wiąże się to z tym, że użytkownicy domowi wykonując prace remontowe, nie potrzebują aż takich parametrów, jak osoby dokonujące kompleksowych robót budowlanych. Stąd też parametr ten należy traktować jako najważniejszy czynnik (poza oczywiście ceną) przy wyborze młotowiertarki. Często się zdarza, że sprzęt pochodzący od producentów mało znanych na rynkuma moc np. 2000 W przy wadze 3 kg, nie podając tym samym energii udaru. Może się okazać, żetakie elektronarzędzie będzie mniej efektywne niż urządzenia o mocy 600 W renomowanej firmy. Energia udaru przy młotowiertarce profesjonalnej do 3 kg powinna oscylować w granicach od 2 do 3,5 J, natomiast sprzęt dla użytkowników domowych powinien przyjmować wartości powyżej 1,5 J.Kolejnym ważnym parametrem jest wybór trybu pracy. W zależności od modelu, może to być kucie, dłutowanie, wiercenie bez udaru, wiercenie z udarem itd. Najczęstszym uchwytem stosowanym w tych elektronarzędziach jest SDS-Plus. Młotowiertarki oprócz standardowego uchwytu mogą posiadać wymienną głowicę np. na wiertła walcowe ( Młotowiertartka MODECOMN-90-212 ). Każdy producent w zależności od modelu oferuje swoje produkty z walizką lub w opakowaniu kartonowym.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel