t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co położyć na tynk baranek?

2020-03-05
Co położyć na tynk baranek?

W jaki sposób odświeżyć ściany zewnętrzne budynku, na których położony jest tynk baranek? Jakie techniki wykorzystać by zmienić jego wygląd oraz fakturę? Czy jest możliwość miejscowej naprawy tynku bez skuwania całości? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Tynk „baranek” – co to jest?

 

baranek

Tynk „baranek”, czyli tynk cementowo wapienny to jeden z najczęściej wykorzystywanych, lubianych i popularnych rodzajów tynku w Polsce. Tynk „baranek” to tynk tradycyjny, bardzo łatwy do układania na elewacjach budynków. W dużej mierze poprawia wygląd i estetykę ścian, równocześnie ochraniając je przed szkodliwym działaniem pogody. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym, chroni budynek przed zawilgoceniem i utratą ciepła.

Trwałość tynku „baranek”

 

trwałość baranka

Trwałość tynków typu „baranek” należy do wysokich. Są one odporne na wpływy atmosferyczne, lecz ich zasadniczą wadą jest podatność na zabrudzenia. Niestety nie ma możliwości czyszczenia ich przy użyciu specjalnych narzędzi przeznaczonych do tego typu czynności, lecz można czyścić je przy użyciu wody. Inną możliwością odnowienia tynku typu „baranek” jest wykonanie nowej warstwy.

Malowanie tynków cementowo wapiennych

 

malowanie

Jeśli chcemy zmienić estetykę elewacji domu, na której położony jest tynk typu „baranek” możemy zdecydować się na jego pomalowanie specjalną farbą elewacyjną. Warto pamiętać, że tynki posiadają różne stopnie uziarnienia, a co za tym idzie w trakcie ich malowania niezbędne jest wykorzystanie różnych narzędzi. W przypadku tynku o gładkiej strukturze odpowiedni będzie pędzel z krótkim włosiem, natomiast przy tynku o zróżnicowanej, ziarnistej strukturze dobre będzie włosie długie. Jeśli mamy do czynienia z bardzo grubym ziarnem tynku zaleca się wykorzystanie malowania natryskowego, najlepiej w formie pistoletu.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby przed malowaniem tynku dokładnie oczyścić go z zabrudzeń, w tym z piasku, pyłu, porostów i glonów. Po tych czynnościach, tynk musi przeschnąć, by nakładana farma miała szansę na prawidłowe zawiązanie się i zyskanie przyczepności.

Kiedy skuwać tynk?

 

skuwanie tynku

Decyzja o skuwaniu tynku powinna być dobrze przemyślana, ponieważ jej wykonanie wiąże się z wieloma konsekwencjami. Bardzo często widząc niedbale położony tynk o widocznych nierównościach stwierdzamy, że jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się go i położenie nowej warstwy. Okazuje się jednak, że w większości przypadków możemy poradzić sobie w inny sposób. Ściany można naprawić dzięki odpowiedniemu nałożeniu gładzi bądź wykorzystaniu kolejnej warstwy tynku. Kiedy mamy do czynienia z bardzo wyraźnymi odchyleniami i krzywiznami ścian możemy sięgnąć po specjalne suche tynki, które zostały wykonane z kartonowo- gipsowych płyt.

Inną sytuacją jest, gdy tynk całkowicie przestaje się trzymać. Jest to bezwzględne wskazanie do tego, aby go skuć. Najlepszą metodą sprawdzenia czy tynk jest możliwy do rozbicia jest lekkie pukanie przy użyciu młotka. Kiedy uzyskany dźwięk jest głuchy oznacza to, że tynk jest już oddzielony od ściany na tyle, że może samoczynnie odpaść na przykład pod wpływem ciężaru.

Pamiętajmy, że nietrzymanie się tynku w jednym rejonie nie oznacza, że niezbędne jest skuwanie go z całego obszaru. W tym wypadku można naprawić go miejscowo. Natomiast jeśli odchodzi w wielu strefach warto zdecydować się na generalne, zerwanie go z całej powierzchni, na której został położony.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Pozytywnie
pixel