t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budowa domu – na jakie etapy trzeba zwrócić uwagę?

2021-07-15
Budowa domu – na jakie etapy trzeba zwrócić uwagę?

    

Posiadanie własnego domu rodzinnego to częstokroć marzenie wielu z nas. Jest to jedna z większych inwestycji w naszym życiu, dlatego warto się do niej solidnie przygotować i zebrać niezbędne informacje jeszcze przed rozpoczęciem tegoż przedsięwzięcia.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. o czym warto wiedzieć i na czym skupić uwagę decydując się na budowę domu
  2. jakie formalności czekają Cię na poszczególnych etapach budowy domu
  3. jakie są etapy budowy domu
  4. jak wyglądają prace wykończeniowe na budowie


etapy budowy domu, budowa domu, nowy dom, inwestycja w dom

O czym warto wiedzieć i na czym skupić uwagę decydując się na budowę domu?

Z pewnością należy zdać sobie trzeba sprawę z tego, iż budowa domu jest nie tylko sporym wydatkiem, ale też wymaga od nas częstokroć dużego zaangażowania czasu, a nierzadko i sił fizycznych. Dobrze już na samym początku założyć sobie pewien zapas czasu i pieniędzy, który będziemy w stanie dodatkowo przeznaczyć na ten rodzaj inwestycji. Zdarza się bowiem, iż początkowe założenia wraz z postępem naszej budowy muszą być nieco zmienione i dopasowywane w zależności od pojawiających się okoliczności, potrzeb i modyfikacji. Stąd też bardzo ważna jest właściwa analiza finansowa własnego portfela poprzedzająca nasz plan. Dla wielu z nas kluczowym jest lokalizacja domu – czy ma to być spokojna, bardziej zielona okolica czy też w pełni zindustrializowana miejscowość. W zależności od tego czy działka jest już przekształcona na budowlaną, czy nie oraz czy posiada wszelkie przyłącza, czeka na Ciebie więcej lub mniej formalności. Bądź przygotowany na to, że załatwianie spraw urzędowych będzie ci towarzyszyć na każdym etapie budowy, a nawet już po jej zakończeniu.

Jakie formalności czekają Cię na poszczególnych etapach budowy domu?

Jeśli już znalazłeś idealne miejsce dla swojej inwestycji, można skupić się na wszczęciu i realizacji wszelkich procedur administracyjnych. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie chęci rozpoczęcia budowy do właściwego organu państwowego. Dokumenty, które będą nam niezbędne na etapie początkowym to między innymi: mapa zasadnicza i mapka do celów projektowych, dokumenty powiązane z przyłączeniem do poszczególnych mediów lub warunki do ich przyłączenia, plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy (wydawana w urzędzie gminy), projekt budowlany, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy, dziennik budowy, zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych. Jeśli powyższe formalności są już załatwione i mamy zgodę, możemy realizować dalsze etapy budowy. W międzyczasie powinniśmy nawiązać kontakt z ekipą budowlaną oraz mieć już wybrane materiały budowlane, które będziemy stosować podczas budowy. Te wytyczne są niezbędne, aby ustalić koszty naszej budowy. Zawiadomienie o chęci rozpoczęcia budowy składamy w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Ostatnią formalnością, którą dopełniamy już po zakończeniu budowy, jest zgłoszenie jej w miejscowym Powiatowym Nadzorze Budowlanym. Czynimy to, kompletując i składając w powyższym urzędzie następujące dokumenty: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy dotyczące zgodności wykonania obiektu z naszym projektem oraz o doprowadzeniu terenu budowy do należytego stanu i porządku, kopie rysunków z projektu budowlanego uwzględniające naniesione zmiany, dokumentację dotyczącą stanu instalacji, dokumenty geodezyjne i te, które potwierdzają odbiór przyłączy. Jak widać, będzie trzeba stawić czoła ogromnej ilości spraw papierkowych. Często jednak wprowadzając się do wymarzonego miejsca zamieszkania, zapominamy o związanych z jej budową formalnościach.

Jakie są etapy budowy domu? – stan zerowy, stan surowy otwarty i zamknięty

Każda budowa domu rozpoczyna się od tak zwanego etapu zero. Co on oznacza w praktyce? Otóż wiąże się on ze wszelkimi czynnościami mającymi na celu przygotowanie działki dla naszej nieruchomości. Wśród najważniejszych prac zaliczanych do tego etapu wymienić można: wyrównanie i ogrodzenie posesji, wyznaczenie granic budowy w terenie i miejsc dla przyłączy, wykopanie fundamentów oraz założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach, jak i jej uzbrojenie, wylanie posadzki z uwzględnieniem ścianek działowych. Kolejny etap budowy to stan surowy otwarty. Na tym etapie dom ma już fundamenty, ściany, kominy i dach. Ponieważ ceny materiałów budowlanych są bardzo różne, warto zapoznać się z cennikami w co najmniej kilku miejscach. W skład najbardziej istotnych robót budowlanych tej fazy budowy wchodzą między innymi: prace murarskie i konstrukcyjne, przygotowanie więźby dachowej, którą w dalszej kolejności pokrywa się dachem oraz zadbanie o odpowiednie ułożenie rynien odprowadzających wodę deszczową. Kolejny ważny etap budowy domu to stan surowy zamknięty. Ma miejsce montaż instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej. Wylewane są posadzki. Na ścianach kładzie się tynki wewnętrzne oraz ocieplenie. Na balkonach z kolei montuje się balustrady. To czas również na założenie okien i parapetów. Chcąc oświetlić wnętrze, pamiętaj o odpowiednim wyborze okien dachowych, które stanowić mogą również element dekoracyjny domu i podkreślać jego charakter. W stanie surowym zamkniętym dokonujemy też prac takich jak: montaż bramy garażowej oraz rolet zewnętrznych. Rolety te chronią dodatkowo domowników zarówno przed czynnikami zewnętrznymi (np. nadmierne promieniowanie słoneczne, wiatr, śnieg), jak i wścibskimi sąsiadami.

Jak wyglądają prace wykończeniowe na budowie?

etapy budowy domu, budowa domu, nowy dom, inwestycja w dom

Na tym etapie Twoje oko może cieszyć się już prawie gotowym domem. Został do wykonania ostatni etap jego budowy, czyli tzw. prace wykończeniowe. W ramach tych prac zajmujemy się wykończeniem kuchni i łazienki. W pomieszczeniach kładzione są płytki lub panele. Specjaliści zajmują się szpachlowaniem i malowaniem ścian, aby następnie można było zamontować gniazdka elektryczne i lampy. Wykańczane są prace związane z montażem instalacji i urządzeń grzewczych. Wprawiane są drzwi wewnętrzne i inne prace. Ogólnie nasz dom, który początkowo był wizją na papierze, staje się tym realnym budynkiem. Choć budowa domu wymaga od nas ogromnego zaangażowania na wielu polach, z pewnością radość wynikająca z jego ukończenia jest zwieńczeniem naszego wkładu w to przedsięwzięcie i może przynieść wiele satysfakcji.

Przeczytaj także:

Ekspozycja pomieszczeń dom względem stron świata

Dom czy mieszkanie?

 



Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel